Zaklada SOLIDARNA izražava punu solidarnost sa socijalnim radnicima koji su hrabro i javno progovorili o stvarnom stanju u sustavu socijalne skrbi. Njihov apel nije samo vapaj za pomoć – to je upozorenje o sustavnom zanemarivanju socijalne zaštite u Hrvatskoj, koje ugrožava najranjivije građane, ali i same socijalne radnike koji rade u krajnje neodrživim uvjetima.
Najnoviji podaci iz Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad u Sisku, gdje je više od 6.500 neriješenih zahtjeva za inkluzivni dodatak, 70 predmeta usluga osobne asistencije te 425 zahtjeva za jednokratnu naknadu, potvrđuju da sustav ne može izdržati bez hitne intervencije.
Zakon o inkluzivnom dodatku evidentno je odgovorio na egzistencijalnu potrebu građana, što potvrđuje i činjenica da je broj zaprimljenih zahtjeva više nego dvostruko premašio početne procjene potencijalnih korisnika. No, zbog neočekivano velikog priljeva zahtjeva ali i očitih kašnjenja planiranih ulaganju u kadrove i administrativnu efikasnost, sustav je pod prevelikim opterećenjem te ga hitno treba odteretiti.
Naime, podsjetimo se, još u travnju 2021. donesen je Akcijski plan za unapređenje sustava socijalne skrbi iz travnja 2021. no tada planirane hitne mjere jačanja ljudskih resursa, iz vremena ministra Aladrovića nisu do danas provedene. Naime, do jeseni 2021. trebalo je zaposliti “200 novih stručnih radnika, trostruko povećati broj upravnih i inspekcijskih nadzora, rasteretiti postojeće djelatnike sustava i olakšati rad socijalnih radnika i drugih stručnih radnika, kako bi krajnji korisnici u konačnici imali bolju uslugu”. Danas, kako saznajemo, stručni radnici iz nužde rade administrativne poslove, što pak uzrokuje zastoj razvoja usluga u zajednici poput socijalnog mentorstva, kao i mjera stručne podrške, rada obiteljskih pomagača te kvalitetnu provedbu stručnih praćenja i procjena socijalnih rizika – ključnih za prevenciju daljnjih opterećenja za sustav, posebno u vidu izdvajanja djece iz obitelji u riziku i njihova smještaja u ustanove, što bi uvijek trebalo biti krajnje, a ne jedino rješenje.
HITNE MJERE ODMAH!
Danas, skoro četiri godine nakon donošenja Akcijskog plana za jačanje sustava socijalne skrbi Ministra Aladrovića, pozivamo Ministra Piletića da donese hitne mjere koje je nužno poduzeti ODMAH – ove, tekuće 2025. godine:
1. Privremeno zapošljavanje administrativnih radnika i studenata na ugovor o djelu i studentski ugovore na 6 mjeseci, kako bi se rasteretili socijalni radnici i ubrzala obrada zahtjeva i priprema rješenja.
2. Jačanje administrativnih i stručnih kapaciteta Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, koji je ključan za provedbu inkluzivnog dodatka i drugih prava, ali trenutno nema dovoljno administrativnih I stručnih kapaciteta za obradu zahtjeva u razumnom roku.
3. Hitno dodatno angažiranje IT stručnjaka unutar sustava za izradu digitalnih obrazaca i automatizaciju ključnih administrativnih procesa kako bi se ubrzalo donošenje rješenja i smanjio pritisak na službenike uz korištenje umjetne inteligencije.
4. Hitno pokretanje izrade Akcijskog plana za osiguranje adekvatnih ljudskih resursa u sustavu socijalne skrbi s fokusom na:
○ sistemsku edukaciju, superviziju socijalnim radnicima,
○ povećanje broja stručnih kadrova kroz studentske stipendije, prekvalifikacije, dokvalifikacije i uz to nostrifikacije stranih diploma vodeći računa o stručnosti
○ osiguravanje dostojanstvenih uvjeta rada
○ osiguranje priuštivog stanovanja, ako je potrebno uz osiguravanje usluga podrške u zajednici
○ sustavno ulaganje u administrativnih efikasnost i zapošljavanje administrativnih pomoćnog kadra.
Zaklada SOLIDARNA naglašava da postoji mogućnost hitnog korištenja tehničke pomoći iz EU fondova, uključujući Europski socijalni fond Plus (ESF+) i Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO), kao i Državni proračun gdje resor socijale ima visoku stopu autonomije u preraspodjeli svih vlasititih prihoda. Dodatan novac ne smije biti prepreka provedbi Zakona o inkluzovnom dodatku i kadrovskoj održivosti ključnih ustanova u sustavu socijalne skrbi.
Radna preopterećenost Hrvatskog zavoda za socijalni rad i iscrpljenosti socijalnih radnika širom zemlje, a napose u potresom i siromaštvo pogođenoj Sisačko-moslavačke županiji nije samo pitanje administrativne učinkovitosti – ovo je pitanje osnovne egzistencijalne sigurnosti radnika u sustavu socijalne skrbi i građana koji imaju pravo na socijalnu državu.
Zaklada SOLIDARNA poziva resornog Ministra Piletića i Vladu RH na čelu s premijerom Plenkovićem da odmah poduzme konkretne korake kako bi se (1) svim osobama s invaliditetom, u skladu sa zakonom, osiguralo pravo na inkluzivni dodatak – čime se Hrvatska s pravom žei ponositi, (2) zaštitila radnička prava i spriječio daljnji odljev radnika iz sustava socijalne skrbi te (3) ostvarilo ustavno pravo svih građana u potrebi na kvalitetnu socijalnu skrb koja usitinu štiti ljudsko dostojanstvo i sigurnost.