U okviru programa Impact4Values, kojeg provodimo u suradnji sa Zakladom Slagalica i CNVOS-om, nastavljamo seriju transborder debata. Pozivamo vas da nam se pridružite na novoj u nizu pod nazivom “Ljudska prava na raskrižju: zaštita prava migranata, izbjeglica i tražitelja azila.”
Zaštita ljudskih prava migranata, izbjeglica i tražitelja azila – nalazi se na kritičnom raskrižju, oblikovanom isprepletenim pravnim, društvenim i ekonomskim čimbenicima u Europi i svijetu. Prava migranata, izbjeglica i tražitelja azila i dalje su neizvjesna zbog restriktivnih politika, sustavne diskriminacije i geopolitičkih promjena. Nejednak pristup obrazovanju, pravednim radnim uvjetima i socijalnim pravima postavlja hitna pitanja o primjerenosti postojećih zakonskih okvira. Ova rasprava kritički ispituje izazove i mogućnosti za osiguranje prava pridošlica, naglašavajući dostojanstvo, pravdu i pristupe temeljene na pristupu. Također propituje Novi pakt o migraciji i azilu koji produbljuje nepovjerenje i kriminalizaciju migranata.
Debata će se održati 20. veljače 2025. od 10:00 do 12:00 sati. online na platformi Zoom (prijave za debatu su na linku https://shorturl.at/mlZiQ.
Svoja iskustva podijelit će panelistkinje:
- Dženeta Karabegović, Sveučilište u Salzburgu, Austrija
- Alen Kovačević, Integracijski centar Prag (ICP), Češka
- Lucija Mulalić, Centar za mirovne studije, Hrvatska
- Goran Lukič, Radničko savjetovalište, Slovenija
- Moderatorica: Emina Bužinkić, Centar za migracijske studije, Institut za razvoj i međunarodne odnose, Hrvatska.
Debata će biti na engleskom jeziku uz simultani prijevod na hrvatski i slovenski. Prijenos će biti dostupan uživo na mreži putem Youtubea i Facebooka.
Više informacija o panelistkinjama i njihovom dosadašnjem radu, pronađite ovdje.
Serija transborder debata dio je programa Impact4Values kojeg provode Zaklada SLAGALICA, Zaklada SOLIDARNA i CNVOS.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Naslovna fotografija: Maya Maceka on Unsplash/Canva