Program SOLIDARNE čini mozaik akcija u svrhu jačanja autonomije i solidarnosti građanskog djelovanja na smanjenju nejednakosti i širenju prostora prava i sloboda u svim sferama hrvatskog društva. Program se oblikuje u trogodišnim strateškim i godišnjim operativnim ciklusima, u skladu s prilikama za djelovanje i aktualnim mogućnostima, što zahtijeva fleksibilnost i otvorenost. Zaklada SOLIDARNA predstavlja ključnu kariku u ostvarivanju humanitarnih i društvenih ciljeva, izgrađujući mostove između pojedinaca, organizacija i poduzeća s ciljem stvaranja boljeg, pravednijeg svijeta u kojem su ljudska prava kamen temeljac društva. Povjerenje, otvorenost i kreativnost naš su glavni kapital, kojeg pokušavamo pretvoriti u opipljivu, pravodobnu i djelotvornu podršku građanima u zaštiti ljudskih prava.
Strateški ciljevi SOLIDARNE 2024. do kraja 2027.:
- Podrška aktivnom građanstvu u obrani ljudskih prava
- Jačanje kulture solidarnosti i filantropije za ljudska prava
- Organizacijski razvoj
Zaklada od svog osnutka teži razvijati i jačati civilno društvo u Republici Hrvatskoj i regiji kako bi postalo jednim od osnovnih stupova demokracije. Program podrške aktivnim građanima u zaštiti ljudskih prava pruža brzu i ciljanu podršku braniteljima i braniteljicama ljudskih prava, građanskim inicijativama te žrtvama kršenja ljudskih prava, putem donacija, ad hoc donatorskih akcija, edukacija, savjetovanja, mentorstva, IKT podrške, umrežavanja. Podrška aktivnom građanstvu u programskom razdoblju od 2024.-2027. obuhvaća:
1.1. Ojačati civilno društvo
1.2. Podrška i mobilizacija aktivista/kinja branitelj/ica ljudskih prava
1.3. Rodna ravnopravnost
Svrha SOLIDARNE je razvoj filantropije i drugih oblika društvene potpore za promociju i zaštitu ljudskih prava te je, u skladu sa svrhom SOLIDARNE, jedan od strateških ciljeva i jačanje kulture solidarnosti i filantropije za ljudska prava. Program jačanja kulture solidarnosti zasniva se na širokom spektru suradničkih inicijativa s brojnim organizacijama, poslovnim sektorom, privatnim zakladama, kulturnim sektorom i medijima koje grade domaću filantropiju za ljudska prava, usmjerenu na krizne i razvojne potrebe našeg društva i provodi se kroz 3 programske cjeline: 1. Podizanje vidljivosti filantropije za ljudska prava u medijima, 2. Razvoj individualne filantropije, 3. Razvoj korporativne filantropije.
U sljedećem strateškom razdoblju, Zaklada Solidarna nastavit će razvijati svoje organizacijske kapacitete kako bi mogla učinkovito i kvalitetno odgovarati na potrebe korisnika, kao i na izazove i prilike koji će se pojavljivati.
Zagovarački fokus Solidarne
U sljedećem strateškom razdoblju će zagovarački fokus Zaklade Solidarna i dalje biti na područje zaštite prostora građanskih sloboda i razvoja civilnog društva te zaštite ranjivih skupina i njihovih prava (antidiskriminacija, socijalno uključivanje, socijalna skrb, zdravstvo, pravosuđe). Solidarna će na ovom području koristiti vlastite zagovaračke kapacitete, kao i nastaviti podržavati predstavnike civilnog društva u Hrvatskoj koji djeluju na ovim temama.
Kao članica Hrvatske mreže zaklada, Foruma zaklada ZADobro.BIT!, Mreže ARIADNE te suradnje s Catalyst Balkans i Fondom za aktivno građanstvo EAA/NG, Zaklada SOLIDARNA trajno uči u suradnji s europskom filantropskom zajednicom, a posebno od privatnih zaklada i zaklada u zajednici koje se zalažu za zaštitu ljudskih prava, solidarnost i socijalne inovacije.
Program rada za 2024_2027_Solidarna