Uz podršku Fonda 5.5, Zaklada SOLIDARNA i Zajednica Rotary klubova (Zagreb Centar, Varaždin 1181 i Zagreb Candor (u osnivanju) predstavili su projekt „SOLIDARNA i Rotary za Banovinu“ koji će se provoditi u sklopu druge faze Programa krizne podrške nakon potresa „Solidarno s Petrinjom i SMŽ”.
Prioritet druge faze Programa osiguranje je trajnih stambenih rješenja za ljude koji su u razornim potresima krajem prošle godine izgubili svoje domove, u čemu su Zajednica Rotary klubova i Zaklada SOLIDARNA prepoznali zajednički interes, poručio je glavni tajnik Zaklade i voditelj Fonda 5.5 Ivan Blažević: „Odlučili smo se na zajednički filantropski pothvat u kojem se udružuju znanja i stručnost te ćemo iskoristiti ljetni period. S trajnom obnovom krećemo prije države jer, kako smo u već nekoliko navrata istaknuli, klima i izmjene godišnjih doba ne čekaju nikoga i nedopustivo je da ljudi zimu dočekaju u kontejnerima.“
Procijenjena vrijednost projekta kojim se planira izgraditi 11 kuća za 11 višečlanih obitelji iznosi 4,5 milijuna kuna, izvijestio je glavni projektant Boris Blažević iz Rotary kluba Candor (u osnivanju): „Zajednica Rotary klubova razradila je modele niskoenergetskih kuća (nZEB) koje zadovoljavaju trajne potrebe višečlanih obitelji. Kuće će biti potresno izuzetno otporne, jednostavne za gradnju i ugodne za život, a pri izgradnji dodatan naglasak stavit će se na obnovljive izvore energije te će se u obzir uzeti specifične potrebe korisnika, primjerice osoba s invaliditetom.“
Procijenjena cijena potpuno dovršene kuće za četveročlanu obitelj iznosi 282,000.00 HRK bez PDV-a 352,800.00 HRK s PDV-om, a planirani dovršetak izgradnje je 45 dana od početka radova, dodao je Boris Blažević: „Projekt je u finalnoj fazi, čekamo još samo dozvolu Ministarstva graditeljstva s kojim jako dobro surađujemo. Prepoznali su naš tipski projekt kao prioritetan te se nadamo da ćemo dozvolu dobiti čim prije jer bez nje ne možemo početi s radovima. Brzina administracije je ključna kako bismo do zime uspjeli osigurati topao dom za 11 obitelji.“
[foogallery id=”10430″]
Zajednica Rotary klubova (Zagreb Centar, Varaždin 1181 i Zagreb Candor (u osnivanju) razradila je modele niskoenergetskih kuća koje zadovoljavaju trajne potrebe višečlanih obitelji. Kuće su potresno izuzetno otporne, jednostavne za gradnju, izuzetno ugodne za život i grijane na biomasu (obnovljivi izvori energije). Pri izgradnji kuća, dodatan naglasak stavit će se na obnovljive izvore energije te razmotriti opcije poput postavljanja solarnih ploča za struju za osobne potrebe. Kao iznimka, nacrti kuća moći će se prilagođavati potrebama korisnika, naročito osoba s invaliditetom.
Osim što će se trajno riješiti stambeno pitanje za 11 obitelji, projektom će se maksimalno uposliti lokalne proizvođačke i izvođačke firme, građevinare i obrtnike kao izvođače, istaknula je koordinatorica Relief programa Fonda 5.5 Karla Pudar: „Od prvog dana na terenu Zaklada SOLIDARNA ponavlja da za održivu obnovu i oporavak Banije nije dovoljna samo obnova u potresu uništenih domova ljudi. Nužno je pružiti podršku cijeloj zajednici kako bi se zaustavilo iseljavanje stanovništva, a upravo to postići će se angažiranjem lokalnih tvrtki. Ovaj projekt otvorit će i radna mjesta koja će ljudima omogućiti ne samo da ostanu, već i dostojanstveno opstanu na Baniji.“
Projekt„ SOLIDARNA i Rotary za Banovinu“ moguće je realizirati u navedenom opsegu zahvaljujući zajedničkim naporima struke i građana, istaknuo je voditelj projekta Danijel Jozić iz Rotary kluba Zagreb Centar: „Mi smo ovdje zapravo samo posrednici, a oni koji su zaista zaslužni za to što će 11 obitelji do zime dobiti trajna stambena rješenja su stručnjaci koji su nam besplatno ustupili svoje znanje i vrijeme te naravno građani i građanke te tvrtke, koji su od prvog dana pokretanja akcije prepoznali vrijedan rad Zaklade SOLIDARNA i donacijama podržali Fond 5.5.“
Iako je nesreća koja je zadesila naše sugrađane i sugrađanke u Sisačko-moslavačkoj županiji u solidarnosti ujedinila ljude i tvrtke iz svih dijelova svijeta, na solidarno djelovanje Vlade još uvijek se čeka, podsjetio je Ivan Blažević: „Od početka svog djelovanja na Baniji, Zaklada SOLIDARNA apelira da se ukine plaćanje PDV-a na sve robe i usluge usmjerene na zbrinjavanje stradalih u potresu, no od Vlade nismo dobili nikakav odgovor. U slučaju SOLIDARNE dosadašnji plaćeni PDV iznosi preko 700.000,00 HRK. Kad je riječ o konkretno ovom projektu, na svake četiri izgrađene kuće, platit ćemo PDV u iznosu kojim bismo mogli izgraditi još jednu kuću za još jednu obitelj! Ovom prilikom još jednom apeliramo na Vladu i predlažemo da donese odluku o automatskom povratu PDV-a humanitarnim programima koji će taj iznos reinvestirati u daljnju obnovu i gradnju kako bi se do kraja ove godine zbrinulo što više obitelji.“
Također, tu je i pitanje legalizacije, budući da 80% objekata na potresom pogođenom području nije legalizirano, dodao je Blažević: „Nužno je omogućiti ljudima čiji srušeni objekti nisu bili legalizirani da to učine kako bi imali zakonsku osnovu za postupak obnove. Ponovno pokretanje legalizacije mora uključiti i subvencioniranje pristojbe za koje većina stradalnika nema novca. Ako se to ne učini, mnoga kućanstva ostat će obespravljena u programu obnove.“
„U suštini, Zaklada SOLIDARNA i Zajednica Rotary klubova spremne su za trajnu obnovu u potresom pogođenom području, a koliko kuća i do kad ćemo uspjeti izgraditi ovisi brzini javne administracije.“, zaključila je Karla Pudar.